25 Mayis 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Patent Başvurusunda Ön Araştırma

Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan ve bir icadın ve ya buluşun sadece belirli kişiler tarafından kullanılmasını garanti altına alan hukuki işlemler patent olarak adlandırılmaktadır. Patent başvurusu yapılmış olan buluşun – icadın mutlaka belirli bazı standartlara uygun olması gerekmektedir. TPE tarafından belirlenmiş olan bu standartlara uymayan icatların başvuruları ise anında reddedilecektir.

Patent Başvurusunda Neden Ön Araştırma Yapılmalıdır?

Bir patent iletişim ile ilgili yapılacak olan herhangi bir işlemde, bir patent firması ile anlaşmak akıllıca bir hareket olacaktır. Çünkü patent ile ilgili geçecek olan hukuki süreçte tecrübeleri ile patent firmaları bazı problemleri önceden görebilmektedirler. Patent tescil başvurusu yapılmadan önce TPE’nin başvuruyu reddetme ihtimaline karşı, mutlaka bir ön araştırma yapılmalıdır. Sonradan bir sıkıntı çıkmaması için belirlenen eksikler önceden halledilebilir. Bu ise ön araştırma ile mümkündür. Ön araştırma sonucu çıkan eksikler tamamlanır ve proje kapsamına eklenir. Bu ön araştırmanın iyi bir şekilde yapılması için ise mutlaka bir patent firması ile anlaşılmalıdır.

Patent Başvurusu Yapabilmek İçin Olması Gerekenler

                Yapılacak olan bir patent başvurusu içinde, başvuru yapmaya yetkisi olan kişiler açıkça belirtilmelidirler. Buluş sahibi kişi ve ya kişiler ile tüzel kişiler yani proje ile ilgili atanmış olan vekiller, başvuru yapma hakkına sahip olan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca bu buluş sahibi kişi ve ya kişiler ile tüzel kişiler ortak olarak da başvuru yapabilirler.

Başvuruların en hızlı ve güvenli şekilde gerçekleşmesi için ise mutlaka bir patent firması ile anlaşılmalıdır. Başvuru yapmaya izni ve yetkisi olan kişilerin başvurularının başarılı olabilmesi için Türk Patent Enstitüsü bazı belgeler talep etmektedir. Sunulan belgelerde bir eksiklik olması durumunda ise başvuru anında reddedilmektedir. Belgelerin eksik olmaması için ise Türk Patent Enstitüsünün sitesi ziyaret edilmeli ve burada gerekli belgeler tespit edilmelidir. Başvuru dosyasında, buluşu detaylı bir şekilde anlatan açıklama yazısı ile, buluş ile ilgili olan dilekçe yazısı da mutlaka bulunmalıdır. TPE buna ek olarak buluş ile ilgili saklanması istenilen özellikleri bilmek isteyecektir. Saklanılması istenilen bu özellikler ise yine ayrı bir belgede mutlaka açıklanarak belirtilmelidir.

 

 

 

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü